MS27466P21F16P
Mfr.Part #
MS27466P21F16P
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Unshielded
Number of Pins :
16
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
16
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
MS27466P21F16P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P21F16P Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Potted feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
MS27466P21F16P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P21F16P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P21F16P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER