MS27466P21B41S
Mfr.Part #
MS27466P21B41S
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS27466P21B41S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P21B41S Overview
MS27466P21B41S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P21B41S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P21B41S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER