MS27466P21B41P
Mfr.Part #
MS27466P21B41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Feature :
Potted
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Feature :
Flange
Cable Opening :
1.159 (29.44mm)
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
41
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
MS27466P21B41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P21B41P Overview
MS27466P21B41P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P21B41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P21B41P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER