MS27466P21B39S
Mfr.Part #
MS27466P21B39S
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Panel Mount
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
39
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MS27466P21B39S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P21B39S Overview
MS27466P21B39S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P21B39S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P21B39S Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER