MS27466P21A16SA
Mfr.Part #
MS27466P21A16SA
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Bulk
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable Opening :
1.159 (29.44mm)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466P21A16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466P21A16SA Overview
MS27466P21A16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P21A16SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P21A16SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER