MS27466P19B32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466P19B32SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
32
Orientation :
A
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Number of Contacts :
32
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Wall
Feature :
Potted
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS27466P19B32SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466P19B32SA Overview
MS27466P19B32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P19B32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P19B32SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER