MS27466P19B32S
Mfr.Part #
MS27466P19B32S
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
50.0μin 1.27μm
Mount :
Wall
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Cadmium
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Style :
Socket
Panel Mount
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
32
Orientation :
N (Normal)
Depth :
36.52mm
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
32
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Length :
38.86mm
Datasheets
MS27466P19B32S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P19B32S Overview
MS27466P19B32S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P19B32S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P19B32S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER