MS27466P19B11S
Mfr.Part #
MS27466P19B11S
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
11
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
MS27466P19B11S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P19B11S Overview
MS27466P19B11S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P19B11S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P19B11S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER