MS27466P17B26P
Mfr.Part #
MS27466P17B26P
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Military
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
0.909 (23.09mm)
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
MS27466P17B26P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P17B26P Overview
MS27466P17B26P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P17B26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P17B26P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER