MS27466P15F18SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466P15F18SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Potted
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
18
Min Operating Temperature :
-65°C
Depth :
30.96mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Published :
2006
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
0.808 (20.52mm)
Max Operating Temperature :
200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
15-18
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Military
Length :
38.86mm
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MS27466P15F18SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock
MS27466P15F18SC Overview
MS27466P15F18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P15F18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P15F18SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER