MS27466P15F18P
Mfr.Part #
MS27466P15F18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
0.808 (20.52mm)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Current Rating :
7.5A
Color :
Silver
Contact Plating :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Military
Number of Positions :
18
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
MS27466P15F18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P15F18P Overview
MS27466P15F18P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P15F18P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P15F18P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER