MS27466P15F15P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466P15F15P-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Published :
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
Feature :
Potted
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
15
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
MS27466P15F15P-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466P15F15P-LC Overview
MS27466P15F15P-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P15F15P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P15F15P-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT