MS27466P15F15P
Mfr.Part #
MS27466P15F15P
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Wall
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
15
Contact Style :
Pin
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
38.86mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Potted
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Depth :
30.96mm
Radiation Hardening :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
MS27466P15F15P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P15F15P Overview
MS27466P15F15P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P15F15P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P15F15P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER