MS27466P15B18S
Mfr.Part #
MS27466P15B18S
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Wall
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Style :
Socket
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
18
Length :
38.86mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Feature :
Potted
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
30.96mm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS27466P15B18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P15B18S Overview
MS27466P15B18S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P15B18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P15B18S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER