MS27466P15B15P
Mfr.Part #
MS27466P15B15P
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Applications :
Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
13A
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Style :
Pin
Color :
Olive Drab
Plating :
Cadmium
Feature :
Potted
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Published :
2015
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
16 Weeks
Contact Gender :
Male
Cable Opening :
0.808 (20.52mm)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS27466P15B15P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466P15B15P Overview
MS27466P15B15P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466P15B15P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466P15B15P Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER