MS27466E25F61SC
Mfr.Part #
MS27466E25F61SC
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E25F61SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Plating :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Military
Published :
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Number of Positions :
61
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Depth :
46.02mm
Orientation :
C
Length :
30.81mm
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Socket
Datasheets
MS27466E25F61SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock