MS27466E25F61SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25F61SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
61
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Military
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Color :
Silver
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Depth :
46.02mm
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Length :
30.81mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Number of Positions :
61
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2005
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
25-61
Datasheets
MS27466E25F61SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock
MS27466E25F61SC Overview
MS27466E25F61SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F61SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F61SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER