MS27466E25F61S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25F61S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
30.81mm
Pbfree Code :
No
Orientation :
C
Number of Positions :
61
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-61
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
61
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Depth :
46.02mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Shielded
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Military
Published :
2005
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MS27466E25F61S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock
MS27466E25F61SC Overview
MS27466E25F61SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F61SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F61SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER