MS27466E25F61S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25F61S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E25F61S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
61
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
30.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
Depth :
46.02mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Published :
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Total Number of Contacts :
61
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Military
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS27466E25F61S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock