MS27466E25F61P
Mfr.Part #
MS27466E25F61P
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
61
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Military
Empty Shell :
Color :
Silver
Published :
2005
Fastening Type :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Shielded
Depth :
46.02mm
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
30.81mm
Filter Feature :
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
Gender :
FEMALE
Plating :
Electroless Nickel, Passivated, Steel
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
25-61
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS27466E25F61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25F61P Overview
MS27466E25F61P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F61P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F61P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER