MS27466E25F61P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25F61P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E25F61P
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Color :
Silver
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Military
Published :
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Number of Positions :
61
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Depth :
46.02mm
Length :
30.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Pin
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
61
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Shielded
Plating :
Electroless Nickel, Passivated, Steel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Datasheets
MS27466E25F61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock