MS27466E25F46SB
Mfr.Part #
MS27466E25F46SB
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Feature :
Shielded
Total Number of Contacts :
46
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Contact Style :
Socket
Applications :
Aviation, Military
Depth :
46.02mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
30.81mm
Orientation :
B
Datasheets
MS27466E25F46SB
MS27466E25F46SB Overview
MS27466E25F46SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F46SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F46SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER