MS27466E25F43S
Mfr.Part #
MS27466E25F43S
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2005
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
25-43
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Length :
30.81mm
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
43
Shielding :
Unshielded
Depth :
46.02mm
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aviation, Military
Plating :
Electroless Nickel, Passivated, Steel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Number of Positions :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
MS27466E25F43S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25F43S Overview
MS27466E25F43S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F43S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F43S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER