MS27466E25F43AA
Mfr.Part #
MS27466E25F43AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Copper
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
43
Contact Plating :
Published :
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
43
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Mount :
Wall
Datasheets
MS27466E25F43AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466E25F43AA Overview
MS27466E25F43AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F43AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F43AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT