MS27466E25F19P
Mfr.Part #
MS27466E25F19P
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Passivated, Steel
1 (Unlimited)
Current Rating :
23A
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Military
Termination :
Crimp
Ratings :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Panel Mount
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
Datasheets
MS27466E25F19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25F19P Overview
MS27466E25F19P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25F19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25F19P Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER