MS27466E25B61S
Mfr.Part #
MS27466E25B61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Total Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
46.02mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
30.81mm
Number of Positions :
61
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Mount :
Wall
Contact Style :
Socket
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
MS27466E25B61S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25B61S Overview
MS27466E25B61S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B61S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B61S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER