MS27466E25B61S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25B61S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E25B61S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Mount :
Wall
Number of Positions :
61
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Depth :
46.02mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Length :
30.81mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
MS27466E25B61S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock