MS27466E25B61PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25B61PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Pbfree Code :
Feature :
Shielded
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Backshell Type :
Solid
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Military
Shielding :
Unshielded
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
MS27466E25B61PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466E25B61PB Overview
MS27466E25B61PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B61PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B61PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER