MS27466E25B61PA
Mfr.Part #
MS27466E25B61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
61
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Gender :
Male
Mount :
Flanges, Panel, Wall
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Feature :
Shielded
Total Number of Contacts :
61
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Bayonet Lock
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Empty Shell :
Plating :
Cadmium
Contact Style :
Pin
Datasheets
MS27466E25B61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E25B61PA Overview
MS27466E25B61PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B61PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B61PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER