MS27466E25B61P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25B61P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
62
In Stock :
62
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
61
Radiation Hardening :
No
Contact Gender :
Male
Applications :
Aviation, Military
Shell Size - Insert :
25-61
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
2015
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Filter Feature :
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Contact Style :
Pin
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
61
Feature :
Shielded
Mixed Contacts :
Datasheets
MS27466E25B61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E25B61PA Overview
MS27466E25B61PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B61PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B61PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER