MS27466E25B46P
Mfr.Part #
MS27466E25B46P
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Bayonet Lock
Filter Feature :
No
Number of Contacts :
46
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Published :
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
yes
Gold
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Military
Datasheets
MS27466E25B46P
MS27466E25B46P Overview
MS27466E25B46P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B46P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B46P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER