MS27466E25B43S
Mfr.Part #
MS27466E25B43S
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Unshielded
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
43
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
25-43
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
Datasheets
MS27466E25B43S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25B43S Overview
MS27466E25B43S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B43S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B43S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER