MS27466E25B43P
Mfr.Part #
MS27466E25B43P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Depth :
46.02mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
13A