MS27466E25B43P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25B43P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E25B43P
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Published :
Total Number of Contacts :
43
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Depth :
46.02mm
Radiation Hardening :
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Length :
30.81mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
43
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Cadmium
Datasheets
MS27466E25B43P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock