MS27466E25B37S
Mfr.Part #
MS27466E25B37S
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum Alloy
Crimp
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
37
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS27466E25B37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25B37S Overview
MS27466E25B37S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B37S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER