MS27466E25B29S
Mfr.Part #
MS27466E25B29S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Socket
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Published :
2014
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
25-29
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Military
Number of Positions :
29
Total Number of Contacts :
29
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Gender :
Datasheets
MS27466E25B29S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25B29S Overview
MS27466E25B29S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B29S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER