MS27466E25B29S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E25B29S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E25B29S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
29
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
13A
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
MS27466E25B29S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25B29S Overview
MS27466E25B29S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B29S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER