MS27466E25B24S
Mfr.Part #
MS27466E25B24S
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
25-24
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Current Rating :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Bayonet Lock
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Shielded
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Empty Shell :
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
24
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS27466E25B24S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25B24S Overview
MS27466E25B24S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25B24S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25B24S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER