MS27466E25A19S
Mfr.Part #
MS27466E25A19S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
e4
Gender :
Published :
2006
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-353
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Mount :
Wall
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
25-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
MS27466E25A19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E25A19S Overview
MS27466E25A19S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E25A19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E25A19S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER