MS27466E23F55SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23F55SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Depth :
42.87mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Contact Style :
Socket
Applications :
Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Electroless Nickel, Passivated, Steel
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
55
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
D
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
55
Published :
2005
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Length :
30.81mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
23-55
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
MS27466E23F55SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Bayonet Lock
MS27466E23F55SD Overview
MS27466E23F55SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23F55SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23F55SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER