MS27466E23F55SD
Mfr.Part #
MS27466E23F55SD
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E23F55SD
Manufacturer :
Corsair
Number of Positions :
55
Total Number of Contacts :
55
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Flange
Depth :
42.87mm
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Factory Lead Time :
16 Weeks
Filter Feature :
Feature :
Shielded
DIN Conformance :
Orientation :
D
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Military
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Plating :
Electroless Nickel, Passivated, Steel
Length :
30.81mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
MS27466E23F55SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Bayonet Lock