MS27466E23F55SB
Mfr.Part #
MS27466E23F55SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
No
Plating :
Passivated, Steel
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Military
Contact Gender :
Number of Positions :
55
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2005
Total Number of Contacts :
55
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
23-55
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
Crimp
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Socket
Current Rating :
7.5A
Orientation :
B
Datasheets
MS27466E23F55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466E23F55SB Overview
MS27466E23F55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23F55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23F55SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER