MS27466E23F55S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23F55S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E23F55S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Electroless Nickel, Passivated, Steel
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Depth :
42.87mm
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Empty Shell :
Length :
30.81mm
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
MS27466E23F55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Bayonet Lock