MS27466E23F21SC
Mfr.Part #
MS27466E23F21SC
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
21
Orientation :
C
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
MS27466E23F21SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Bayonet Lock
MS27466E23F21SC Overview
MS27466E23F21SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23F21SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23F21SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER