MS27466E23F21PB
Mfr.Part #
MS27466E23F21PB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
23-21
Orientation :
B
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Military
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
21
DIN Conformance :
Shielding :
Unshielded
Total Number of Contacts :
21
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Shielded
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Fastening Type :
Bayonet Lock
Filter Feature :
Plating :
Passivated, Steel
Datasheets
MS27466E23F21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466E23F21PB Overview
MS27466E23F21PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23F21PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23F21PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER