MS27466E23F21PA
Mfr.Part #
MS27466E23F21PA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Factory Lead Time :
10 Weeks
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
21
Gender :
Receptacle
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
21
Mount :
Wall
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MS27466E23F21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E23F21PA Overview
MS27466E23F21PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23F21PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23F21PA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER