MS27466E23F21P
Mfr.Part #
MS27466E23F21P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E23F21P
Manufacturer :
Corsair
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
30.81mm
Plating :
Electroless Nickel
Color :
Silver
IEC Conformance :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-364
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Style :
Pin
Body Material :
Aluminium
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Crimp
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Electroless Nickel
e4
Depth :
42.87mm
Number of Positions :
21
Datasheets
MS27466E23F21P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock