MS27466E23F21P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23F21P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Military
Termination :
Crimp
Number of Positions :
21
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Depth :
42.87mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Published :
Total Number of Contacts :
21
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
30.81mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-364
Datasheets
MS27466E23F21P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E23F21P Overview
MS27466E23F21P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23F21P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23F21P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER