MS27466E23B55S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23B55S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
23-55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
55
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Number of Positions :
55
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
STANDARD:MIL-C-38999, COMPATIBLE CONTACT:M39029/56-351
Feature :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Published :
2005
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Military
DIN Conformance :
Contact Style :
Socket
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
MS27466E23B55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E23B55S Overview
MS27466E23B55S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23B55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23B55S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER