MS27466E23B55PB
Mfr.Part #
MS27466E23B55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
23-55
Published :
2014
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
55
Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Datasheets
MS27466E23B55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466E23B55PB Overview
MS27466E23B55PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23B55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23B55PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER